Gündemin en popüler konusu yine yılın son günlerinde her yıl olduğu gibi yeni asgari ücret ne kadar olacağı konusu… Tabii her yazarın yaptığı gibi bende kendi tahminlerimi belirtmek isterim. Tahminden öte klasik her yıl devlet ve işveren arasında ki anlaşma nedeni ile olası fiyat değerlendirmesi diyebiliriz.

Sendikalar her yıl olduğu gibi asgari ücretin makul seviyelere artık yükselmesini isterken, TİSK başkanı ve Fatih Portakal’ın youtube söyleşisinden TİSK başkanının bir sözü var: “…İşveren her yıl olduğu gibi Avrupa asgari ücretine göre ülkemizdeki asgari ücret oldukça yüksek. Maaş zamına dahi gerek yok diyen bir işveren sendikası oturuyor karşımızda…”.

Kısacası işveren sendikaları maalesef işçi tarafından hiç bir mantıklı düşünceye sahip değil. Hükümetler şimdiye kadar işverene daha yakın kararlar aldığı için işçi sendikalarının asgari ücret istekleri oldukça uzak rakamlar gibi görünüyor. Kapıda seçim vs. olmadığına göre bu yıl asgari ücret klasik artması gerektiği kadar artacak. TUİK’in açıklaması 2bin 792tl 10kuruş 2020 yılında oluşan zamlar vs. hesaplandığında olması gereken asgari ücret miktarıdır. Bu da demek oluyor ki hükümet bunun üzerinde bir rakam ile hem işvereni hem işçiyi kırmayacak bir fiyat belirlemesi olası…

Refah payı ile bu miktar 2bin 875tl gibi bir rakama ulaşmaktadır. Mantıklı olabilecek bir tahminle asgari ücret maksimum 2900tl olacağa benziyor. Hükümet bu rakamın üzerine çıkıp işçi sendikalarını ve işçiyi şaşırtma ihtimali oldukça düşük görünüyor. Bu rakamın altında alınacak en düşün karar ise 2bin 792tl ile TUİK tarafından belirlenen rakam olur diye düşünüyorum.

Aslında asgari ücretin artışından daha çok asgari ücretlinin gelir vergisi diliminden payını alması olayı… Kesinlikle gelir vergisi diliminde asgari ücretlinin girmemesi gerekmektedir. Bu durum asgari ücretlinin maaşından yılda neredeyse yarım maaş götürmektedir. Geçen yıla göre hesaplandığında asgari ücretli bir çalışandan alınan yıllık gelir vergisi (2300TL baz alındı) 1380TL’dir. 2020 yılı için yapılan zam miktarı 303TL olmuştu. Peki gelir vergisi düşüldüğünde ne kadar zam yapılmış oldu bunu sorgulayan hiç oldu mu aceba? Hesapladığınızda karşınıza daha komik bir rakam çıkacak aslında 2020 yılında yapılan zam 303TL değil 188TL olacaktır.

2021 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? sorusuna vereceğimiz en mantıklı yanıt 2900TL olarak görülüyor. Tabii yukarıda anlattığım gibi yine gelir vergisi dilimi oluşturulursa 2700TL gibi ortalama bir maaş elimize geçmiş olacak…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here