Alan adı alırken keyword kelimeler seçmenin SEO‘ya katkısı gerçekten var mı? Alınan alan adları keyword kelimelerde hızlı mı yükselir? Basit gibi görülen aslında çok uzun bir konu olan alan adı seçimi oldukça önemlidir. Peki SEO‘ya katkısı gerçekten var mı yada ne derece önemli bir katkısı var?

Bu konuda eğri oturup doğru konuşmak gerekiyor arkadaşlar. Domain SEO konusunda oldukça etkili bir kavramdır fakat site aktif olmak sureti ile… Yani basit bir örnekle açıklamak gerekirse, kelimemiz “web analizi” olsun. Hizmet verdiğiniz bölge de antalya olsun. Alacağımız domain “web analiz” kelimesini içeren www.webanalizantalya.com olsun. Şimdi +1 avantajınız keyword kelimeli bir alanadına sahip olduğunuz için siteniz arama motorlarında web analiz antalya kelimesinde zaten hızlı bir sıralama alacaktır. Tabii ki içerikte uygun olduğu sürece.Tabii dezavantajları da konuşmak gerekmektedir. Örneğin siteyi açıp bıraktınız nede olsa keyword diye, bu site belli bir süre sonra arama motorları algoritmalarına takılıp güncel olmayan bir site gibi davranabilir. Bu durumda sitenize sıralama kaybı yaşatır. Gelelim farklı bir domainle bu kelime de yükselmek istersek:

Şöyle bir durum varki www.morbirrenk.com adresini satın aldınız diyelim ve içerisinde “web analiz” kelimesinde yükselmek istiyorsunuz. -1 ile başladığınız doğrudur. Fakat siteyi güncel tutar ve yükselmek istediğiniz kelime ile ilgili kaliteli içerikler girerseniz üst sıralarda sizde hızlı bir şekilde yer alacağınızı unutmayın.

Şimdi olayı kısaca özetlemek gerekirse, keyword bir domain yönetimi ve güncel tutması zordur ama +1 fırsat ile yola başlarsınız ve hızlı yol katedersiniz. Özgün bir domainde ise güncel tutmak oldukça kolaydır. -1 ile başlarsınız ama güncelliğinize ve yapılan çalışmalara bağlı olarak arama motorlarında daha üst sırada kalmanız daha kolaydır. Bu konuda değerlendirmeyi sizlere bırakıyorum tabii ki fakat sorarsanız sence hangisi diye bana göre kesinlikle önemli bir olgudur ama sektöre göre değişiklikler gösterebilir. Özgün domain kullanmak içerik zenginliği konusunda daha avantajlı bir durumdur bence.

Alan adının (domain) SEO’ya katkısı var mı? sorusunun en iyi yanıtı ise sizin çalışma tarzınıza bağlı olarak değişkenlik gösterir…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here