Beta Balığı : Kavgacı siyam balığı olarak ta bilinen agresif bir balık türüdür. Pet shoplar da kadeh balığı olarak da bilinen genelde pet bardakların yada kadehin içinde satılan oldukça dayanıklı bir balık türüdür. Kısaca betanın tanımını yapmamın amacı çok dayanıklı bir balık türü olduğunu belirtmek içindir.

Beta balığı Bakımı : Bilinenin aksine beta balıkları yalnız takılmayı seven yada aynı cinsi ile bakımı zor olan bir tür değildir. Yani beta balıkları alanı ne kadar geniş olursa hem cinsi ile bile barış içerisinde yaşayabilirler. Beta balığı hayranlığım kadehten alıp geniş akvaryuma geçiş yaptığımda başladı. Hem cinsi ile kavga ettiğini bilmeme rağmen akvaryumumun yeteri kadar büyük olması nedeni ile 2 erkek betayı yan yana besledim uzun bir zaman. Tabii sonraları ayırdım çoğaltma amaçlı. Kısacası betalar hakkında bilinen bir çok yanlış var aslında. Fakat bakımı oldukça kolaydır.

  1. Ortalama 15-20 gün hiç yem vermeseniz dahi hayatta kalmayı başarabilirler. (Böyle bir şey denemenizi önermem)
  2. Küçük fanuslardan tutunda büyük akvaryumlara kadar her yer de hava motoru veya iç-dış filtre ihtiyacı olmadan hayatta kalabilirler.
  3. Haftada bir dip çekimi yapıp çektiğiniz su kadar içerisine taze su eklemeniz yeterli olacaktır.
  4. Pet Shoplar da satılan kuru yemler ile gönül rahatlığı ile besleyebilirsiniz.
  5. Anavatanlarında bulunan Catappa yaprakları ile hem betayı mutlu edebilir hem de kahve tonunda bir su elde edebilirsiniz.
  6. Dilerseniz camlı yem üretmesi de oldukça kolay ve tavsiye ederim. (Grindal – artemia gibi )
  7. Agresif balıklar oldukları için tek ve 5-10 lt lik akvaryumlarda büyütebilirsiniz.
  8. Bitkili akvaryumunuz varda karidesler beta için mükemmel yemler olacağından karides olan yere beta balığı koymamanızı tavsiye ederim.
  9. Çöpçü – Vatoz – elma salyangozu gibi türlere neredeyse hiç bir şey yapamaz.

Beta balığının genel özellikleri 

Boyutları ortalama 5cm olan etçil balıklardır. Doğal ortamlarında genel olarak sivrisine larvaları, solucanlar gibi canlılar besin kaynağıdır. Oldukça fazla türü vardır. Bazı türleri oldukça agresif bazı türleri ise gayet sakindir. Özellikle agresif türleri su dışına zıplayabildikleri için akvaryumları genel itibari ile yarı dolu şekildedir. Meraklı bir balık çeşidi olan beta hızlı bir şekilde size alışabilir. Örneğin yem vermeden önce akvaryuma tırnağınızla 2 defa tıklatmanız onun için bir kaç gün sonra yemek zili haline gelebilir. Çok hızlı öğrenirler. Agresif türlerde bu tarz bir eğitim oldukça zordur. Ama belli bir süre sonra onlarda öğrenmektedir.

Akvaryumcularda genelde betanın erkeğini bulursunuz. Erkek betalar çok süslü olmasına rağmen dişiler pek cazip görünmezler. Sadece çoğaltmak amacı ile alan akvaryum severlerde hem dişi hem erkek türleri görebilirsiniz. Tabi dişi betaların süslü kuyruklu olanları da vardır fakat balıkçılar da genelde bulamazsınız.

Beta çiftleştirme

Genel olarak aynı tür betaları çiftleştirmek daha mantıklı olsa da çeşitli ırkları çiftleştirip farklı ırklarda yavru elde etmekte mümkündür. Yavru bakımları oldukça zor ve meşakkatli bir dönemdir. ( Bu konuyu daha sonra işleriz.)  Erkek betayı dişi betayı görecek şekilde konumlandırıp, 1-2 gün erkek betanın köpük yuva yapmasını beklemelisiniz. Tabi köpük yuvayı korumak için akvaryumun üzeri hava akımını engelleyecek şekilde kapatmanız önerilir. Erkek beta hazır olduğunda dişi erkeğin yanına serbest bırakılabilir. 1. gün belirli zaman aralıkları ile balıkları gözlemlemekte fayda var. Genelde erkek beta hırçınlaşıp dişiye zarar verebilmektedir. Bu durum bir kaç darbe sonunda son bulmuyorsa dişi veya erkek beta henüz hazır değil demektir ve ayrılmaları doğru olur. Dişinin kuyruğunun aşırı zedelenmesi veya erkeğin kuyruğunun zedelenmesi gibi durumlarda ayırmak daha doğru olacaktır. Dişi beta hazır olduğunda 1-2 gün içinde yuvanın altına gider ve hazır olduğunu erkeğe belirtir. Daha sonra yüzlerce yumurta ile sonuçlanan mükemmel bir dans başlar. ( Danslarını yakalamak tamamen şans olayıdır. Fakat ilk fırsatta bu konuda video hazırlayacağım. Yumurtlama sona erdiğinde erkek dişiyi yuvanın altından kovalar ve artık yuvayı korur. Dişi beta akvaryumun köşesinde sabit durduğunu gördüğünüz an çiftleşme sona ermiştir ve ayırma saati gelmiştir. Dişi akvaryumdan yuvayı bozmadan alınır. Erkek sağlıklı yumurtaları korumaya alır ve 3. veya 4. gün yavru balıklar görülmeye başlanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here