Google gelirinizi arttırmanın yollarından bahsetmeden önce google size neden kazanç sağlamanız için özel bir çaba sarfediyor öncelikle bu olaydan bahsedelim. Sonrasında ise gelirinizi nasıl arttırabilirsiniz bu konuda detaya girelim istiyorum.

Google çalışma mantığı aldığı reklam gelirinin bir kısmını reklamcı ile paylaşma mantığına dayalı çalışmaktadır. Yani reklam verenleri kandırma yoluna giden yayıncılar reklam geliri elde edememektedir. Yada bir süre gelir elde ettikten sonra engellenmektedirler. Dikkat edilmezse hiç bu uğraşa girmemenizi gerektiren ana unsurdur. Sahte içerik üreticileri google tarafından belli bir süre sonra engele maruz kalırlar. Bu nedenle site yapımcısı veya yayıncısı iseniz, googledan gelir getirmek için değil sitenizi güçlendirmek için özel çalışmalar yapmanız gerekmektedir. Bu sayede eşsiz bir site elde edip google tarafından başarılı siteler listesine girip kazancınızı arttırabilir ve devamlılığını sağlayabilirsiniz.

Google gelirini arttırmanın bir çok yolu bulunmaktadır ama önce temiz işçilik gerekmektedir. Nedir bu temiz işçilik? Sitenizi kopya içerikten uzak tutmak temiz işçiliğin temelidir. Bunu yaptıktan sonra günlük 3-4 saatinizi makale yazmaya ayırarak gelirinizi yükseltebilirsiniz. Güncel konuların etkisi nedir? Gündem konuları ile site hitinizi geçici olarak yükseltmeniz mümkün. Fakat kalıcılık istiyorsanız sitenizi çöpe dönüştürmeyin derim. Fakat izlenmesi gereken bir diğer yoldur. Yani özellikle sosyal medyada viral olan konulara sitenizde yer vererek gelirinizi arttırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken günlük paylaşım yaptığınız makalelerin yanı sıra viral konular hakkında bir kaç makale hazırlamanız yeterli. Konu güncelliğini kaybettikten sonra dilerseniz konuyu sitenizden kaldırabilirsiniz. Fakat kaldırmasanız da size hiçbir zararı olmayacaktır. (Bkz. Reynmen – Tanrı vurdu saza) Gündem konuları site hitinizi dolayısı ile site gelirinizi arttıracak başlıca konudur diyebiliriz. Kalıcı ve etkili makalelerin gelire etkisi nedir? Gündem konularına nazaran gelirinizi stabil tutmanıza ziyaretçilerinizi sabit hale getirmenize yardımcı olacak yegane konudur. Günlük alacağı ziyaretçi sayısı konusunda oldukça başarısız gibi görünse de sabit ziyaretçi kaynağı kalıcı ve etkili makaleler hazırlamaktır. (Bkz. Peltier Nedir?)

Sosyal medyanın gücüne güvenin. Son yılların en önemli faktörü sosyal medyadır. İçeriklerinizin gerçekten hit almasını istiyorsanız sosyal medyanın gücünden faydalanmanız gerekmektedir. İçeriğiniz ne denli kaliteli ise sosyal medya aracılığı ile dünyanın bir çok yerine hızlı bir şekilde ulaşacaktır. Sadece bir kaç saat içerisinde milyonlarca izlenim alan konuları düşünecek olursak gelir arttırmak için önemli bir faktörde sosyal medyadır.

Tanıtım yazıları ve backlink ile sıralamanızı yükseltiniz. Evet gelelim konunun bizim dışımızda kalan ama oldukça önemli olan faktörlerine. Tanıtım yazısı ve backlink alarak istediğiniz kategori veya konularda google sıralamanızın yükselmesi garanti edilmiş olur. Bu da gelirinize en çok etki edecek özelliktir. Kaliteli bir site haline geldiğinizde backlink ve tanıtım yazıları kendiliğinden oluşacaktır. Siz kalitenizi belirleyin büyüme garantilidir.

Geliri arttırmak için dil faktörü önemli mi? Reklam verenleri ve bütçelerini düşündüğünüzde tabii ki dil faktörü çok önemlidir. Yani site diliniz Türkçe ise geliriniz Türk reklam verenlerin bütçesi ile doğru orantılıdır. Doğal olarak tıklama başı alacağınız ücretlerde bu oran ile bağımlıdır. Dil seçimi yaparken kendi yapabileceğinizi seçmeniz en çok geliri elde etmenizi sağlayacak yöntemdir. Örneğin Almanca bir sitenin geliri Türkçe bir sitenin gelirinden daha yüksektir ama ben Almancaya mükemmel bir derecede hakim değilim ve Almanca editöre sahip değilim. Bana Almanca bir site gelir getirmeyecektir. Aksine Türkçe bir siteden gelir getirmem daha kolaydır.

Web hosting ve alan adı etkisi nedir? Bana göre alan adı çok etkili olmayan faktörlerdir. Tabii ki hosting seçimi önemlidir. Hangi dilde yayın yapıyorsanız o ülkedeki hosting seçimi şarttır. Ping süresinin kısa olması sitenizi googleda seçkin siteler statüsüne sokmasına vesile olacaktır. Alan adı neden önemsiz diyorsanız bu konuyu örneklendirerek açıklamak daha kolay olacaktır. Ücretsiz bloger tabanlı açılmış türkçe sitelerden bir çoğu özenle hazırlanmış sitelerden daha fazla gelir sağlayabilmektedir. Tabii bunun en önemli etkisi blogger kendi sosyal ağını kullanıyor olması da en büyük etkendir fakat illa belli bir harcama sonrası kazanç elde etmeliyim diye düşünmekte hata olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here