Kapdokya’nın en çok tercih edilen aktivitesi olarak kabul edilen Kapadokya Balon turu, Göreme kasabasının eşsiz vadileri arasında sıcak hava balonu ile 1 saat gökyüzünde tur imkanı sunuyor. Bölgenin yoğunluğuna bağlı olarak değişkenlik gösteren fiyatlarını uygun hale getirmek için bir hafta öncesinden aramanız gerekiyor.

Kapadokya Balon Turu sabahın erken saatlerinde ( gün doğumu öncesi ) başlayıp, bir saatlik standart uçuş süresi boyunca kuş bakışı Kapadokya bölgesinin en güzel fotoğraflarını elde etmeniz mümkün.  Ayrıca uçuş esnasında yanınızda kamera yada fotoğraf makinası getirmeyi kesinikle unutmamanızı tavsiye ederim. Profesyonel pilotlar ile gerçekleştirilen uçuşlar kısaca şu şekilde ilerliyor:

Rezervasyon yaptırdığınız şirket, kurum yada kişiler tarafından sabah uçuşu için otelinizden alınacağınız saat planlanır. Alış saatinizde hazır beklersiniz ve minibüsler ile bütün yolcular toplanır. Balon kalkış alanında kalkışa hazırlanmak için balonlar hazırlanırken siz aparatif bir kahvaltı yaparsınız. Bazı firmalarda kalkış alanında olan kahvaltı bazı firmalarda firmaya ait kafelerde yapılmaktadır. Bu fark firmanın vizyonu ile alakalı bir durumdur. Balonların hazırlanışı sonrası sepetlere misafirler yerleştirilir ve balonlar havalanmak için izin isteyip beklerler. İzinleri geldiğinde kalkışa hazır olan balonların havalandığını görebilirsiniz. Bu esnada ortalama 1 saat sürecek olan uçuşunuz başlar. Bir saatlik eşsiz uçuşunuz tamamlandığında balonlar inişe geçerler. İniş sonrası geleneksel şampanya (alkolsüz) partisi ve sertifikalar teslim edilir. Ortalama 20 dakika süren parti ve sertifika dağıtımı sonrası otellerinize bırakılmak üzere minübüslerle alındığınız otel veya konuma bırakılırsınız.

Balon firmaları hakkında bilinmesi gerekenler : 

 • Öncelikle bilmeniz gereken en önemli husus balon dünyanın en güvenli hava taşıtıdır.
 • Bütün balon firmaları aynı hizmet ve hizmet kalitesini sunmaktadır. Lütfen şu firma diye ısrar etmeyin uçuşlarda %90 yer bulamazsınız.
 • Şu an için fiyatları belirleyen birlik olduğundan fiyatlar biraz yüksek olabilir. Lütfen önceki yıllarla kıyaslama yapmayınız.

Balon uçuşu için hazırsanız yanınızda mutlaka getirmeniz gerekenler :

 • Kamera veya fotoğraf makinenizi unutmayın bu eşsiz manzarayı kaydetmek isteyeceğinizden şüpheniz olmasın. Cep telefonu kamerası yeterli olabiliyor fakat kişisel görüşüm kesinlikle profesyonel bir ekipman ile gelmeniz.
 • Havanın sıcak olduğuna aldanmayın açık havada toplanıldığı ve toplama anında henüz güneş olmadığı için üşümek istemezsiniz. Yaz aylarında basit bir hırka diğer aylarda biraz kalın giyinmenizi tavsiye ederim.
 • Bayanların kesinlikle topuklu ayakkabı giymemeleri önerilir. Sepetin yapısı nedeni ile ve balon kalkış alanlarının offroad olması nedeni ile rahatsız olursunuz.

Balon turu fiyatları yoğunluk ve mevsime göre değişiklik gösterdiği için arayıp fiyat almanızda fayda vardır. Şu an için (01.06.2019) taban fiyat 180€ ‘dur. Yinede güncel fiyatları öğrenmek için iletişime geçmekte fayda var. Uçuşlar standart uçuş ve bir saatlik uçuştur. Firmaya göre değişiklik göstermez.

Sıkça sorulan sorular ve merak edilenler : 

 1. Kapadokya balon turuna katıldıktan sonra Kapadokya yeşil tur yada Kapadokya kırmızı tur‘a katılmak istiyorum yetişebilir miyim? Evet yetişebilirsiniz. Günlük turlar balon turu sonrasına göre başlamaktadır.
 2. Balonlar nerede iner? En çok karşılaştığımız sorudur. Balonların kalkış alanı rüzgar durumuna göre belirlenir. Aynı şekilde iniş alanları da balonların saat doldurduktan sonra rüzgara göre gittiği son noktadır. Bir dümeni veya direksiyonu olmayan sıcak hava balonları rüzgar yön değişiklikleri kullanılarak hareket eder.
 3. Pilotlar ne kadar deneyimli? Pilot olabilmek ve yolcu uçura bilmek için uzun bir maratondan geçen pilotlar 600 saat eğitim uçuşu sonrasında yolcu uçurabilir belgesi almaktadırlar. Yani en deneyimsizi 600 saat balon uçuşu yapmış oluyor.
 4. Balonlar ne kadar yükseliyor? Sivil havacılık kurumu tarafından belirlenen yükseklik sınırına göre yükselebilirler. Şuan için 800 metre civarında yükselebiliyor. Fakat balon uçuşlarında önemli olan çok yükselmek değildir.
 5. Uçuşlar nasıl iptal olabilir? Sivil havacılık denetiminde kalkış izni alan balonlar hava şartları uygun olduğu sürece uçuş gerçekleştirebilirler. Bulunduğunuz konumda rüzgar olmadığı yüksek irtifada rüzgar olmadığı anlamını taşımaz. Sivil havacılık bu kontrolleri sağladıktan sonra uçuş izinlerini belirler.

İletişim : 0530 287 7564

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here