Her yıl 29 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında kutlanır.

Kızılay bilindiği gibi bir yardım kuruluşudur. İnsanları yardım etme konusu hakkında bilinçlendirmek ve yardım etmenin insan hayatındaki öneminden bahsedilir.

Kızılay haftasında, Kızılayın kuruluşu ve kurulmasının amacı hakkında okullarda konuşmalar yapılır. Radyo, televizyon ve artık internette o gün hakkında programlar yapılır.

Felaketle mücadele eden halklara din, meshep, kültür, ırk ayrımı yapmadan yardımcı olma konusunda ilk olarak görüşlerini dile getiren İsviçre’li bir yazardır. Yapılan yardımların toplu olması konusunda düşünce birliğine varan avrupalı devlet adamları İsviçre’nin Cenevre kentinde, bu konu hakkında geniş kapsamlı bir toplantı düzenlediler. 1859 yılında İlk Yardım Derneği‘ni kurdular. Bağımsız, yansız uluslararası bir kuruluş olan bu dernek daha sonra Kızılhaç adını aldı. Kızılhaç Derneği’nin kuruluşundan kısa bir süre sonra ülkemizde 1868 yılında Yaralı Askerlere Yardım Derneği kuruldu. Dernek bir süre sonra Hilal-i Ahmer adını aldı. Hilal ay, ahmer kırmızı demektir. Cumhuriyet döneminde derneğin adı bu anlamı açıklayıcı biçimde değiştirildi. Türkiye Kızılay Derneği oldu.

Kızılay; savaş, deprem, sel baskını, yangın, salgın hastalık gibi felakete uğrayanlara yardım eder. Hangi ülke olduğuna bakmaksızın o topluma yardım eli uzatır. Felakete uğrayanların barınmaları için çadır, battaniye yiyecek, giyecek dağıtır. Yaralananların iyileşmeleri için geçici hastaneler kurar. Felaket yaraları sarılana kadar yardıma devam edilir. Salgın hastalık gibi durumlarda da yine Kızılay olaya el koyar ve sonuna kadar desteklerini çekmezler. Aşevleri açar, aşevlerinde yoksul, kimsesiz, düşkün yurttaşlara yiyecek ve içecek verir.

Türkiye Kızılay Derneği’nin beyaz zemin üstünde kırmızı aydan oluşan bir bayrağı vardır. Kızılay bayrağındaki beyaz renk yaralı askerlerin gömleklerini, kırmızı ay ise kan izlerini simgelemektedir.

TEILEN
Önceki İçerikEtkin değer nedir?
Sonraki İçerikCellat Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here