Özel web tasarım nedir? Ne için uygulanmalıdır? Neden özel tasarım yaptırmalıyım? Ne faydaları var? Gibi bir çok soruya cevap vererek neden özel bir tasarım yaptırmalısınız ve projenize katkıları neler olacak gibi soruları yanıtlayarak, ne gibi durumlarda özel tasarım yaptırmalısınız yada projeniz için en uygunu hangisi olduğuna karar vermenizi hızlandırmak için bu makaleyi yazma gereği duydum. Şimdi aklıma gelen ve bana yöneltilen klişe ve gerçekten önemli soruları yazıp yanıtlayalım…

Öncelikle özel web tasarımı nedir ? 

Projenize özel benzersiz yada farklı özellikleri barındıran isteklerinize hizmet eden bir tasarım modelidir diyebiliriz. Hazır tasarımlardan farklı olarak sadece amaca hizmet etmek için özel olarak kodlanan ve istenen projenin derinliğine bağlı olarak yapım süresi değişen tasarımlardır.

Neden özel tasarım yaptırmalısınız?

Özel tasarım hazır platformlar kullanılarak yapılan tasarımlara göre oldukça maliyetli ve oldukça uzun süren tasarım işlemlerinden geçerler. Yani en basit siteyi özel olarak tasarlatmak istediğinizde bile günler hatta haftalar sürebilir. Ama amaca hizmet eden bir tasarım olduğu için üzerinde çalışmaması gereken gereksiz yükler olmayacağı için daha hızlı çalışan bir siteye sahip olacaksınız. Bu da sitenizi rakiplerinize göre 1-0 önde başlatacak. Şu an arama motorlarının web sitelerinden en büyük beklentisi web sitesi hızıdır. Hazır platformlarda sizin işiniz dışında ekstra çalışan modüller, javascriptler vs. ekstra bir yük katacaktır. Yapılan işe göre hazır platform yada özel tasarım kullanmanız gerekmektedir.

Hangi sitelerin özel web tasarımı yaptırmaları gerekir?

İşin özü sitesini uzun ömürlü yapan firmalar veya kişisel blogcuların özel tasarım yaptırmaları gerekmektedir. Fakat gerçekten kurumsal çalışan veya kurumsal olmak isteyen firma yada şirketlerin özel web sitesi yaptırmaları şarttır. Rakiplerinizin üstünde yer almak istiyorsanız kartvizitinizin size özel olması ve sizi gerçekten en iyi şekilde ifade etmesi gerekmektedir. Tabii ki kişisel blog yapan bir kullanıcının özel bir tasarım yaptırması şart değildir. Yaptırmasının faydaları olabilir fakat onca yatırımı diğer çalışmalara yapması mantıklı olduğu için bu tarz sitelerin hazır platformlar kurdurmaları daha mantıklıdır. Yani bir wordpress alt yapısı ile kişisel blog sitenizi yönetebilirsiniz. Ama bir haber sitesi yada alışveriş sitesi için wordpress tarzı altyapılar kullanmak hata olacaktır. Bunun yerine benzer kategorilerde bulunan özel ama genel dağıtım olan yazılımlar kullanılabilir.

Gelelim bize faydası ne olur sorusuna :

  1. Arama motorları eşsiz olan ve hızlı olan web sitelerini daha ön sıralarda görüntülemektedir.
  2. Tasarımın özel olması müşterilerinizi de özel hissettirir ve profesyonel ve eşsiz içeriğe göre müşterileriniz olur.

Sanıyorum özel web tasarımı yaptırmak için yeterli faydalar bunlardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here