12 voltluk doğru akım(DC) ile çalışan, değişik güçlerde üretilen, akımın verilen yönüne göre bir tarafı aşırı soğuyan diğer tarafı ise aşırı ısınan elektronik aletlere peltier denir. Değişik düzenek ve sistemlerde kullanılmaktadırlar. Asıl üretim amacı soğutma sistemleridir. Taşınabilir buzdolapları ve bilgisayar soğutma sistemlerinde kullanılırlar. Peltierlerin diğer bir özelliği ise iki yüzey arasında oluşan ısı farkına göre elektrik enerjisi üretmesidir. Üretilen enerji yüzeylerin genişliği, peltierin gücü ve peltier üretiminde kullanılan maddeye göre değişiklik gösterir. Ortalama 40x40x3.9 mm ölçülerinde bir peltier iki yüzeyi arasında sıcaklık farkı 80 derece olduğu bir ortamda yaklaşık 1,5V ve 0,2A değerlerinde bir enerji vermektedir. İki yüzey arasındaki sıcaklık farkı artıkça ürettiği enerji de artacaktır.

Peltier, P ve N uçlarının seri bağlanmasıyla oluşan ve içinden doğru akım geçtiğinde “Peltier efekti” diye bilinen fiziksel bir etki ortaya çıkaran elemandır. Bu etki ile malzemenin bir yüzü ısınırken diğer yüzü soğur. Bu soğuma şiddeti 50 watt”lık bir peltierde buzlanma ile sonuçlanmaktadır.

Uygulanan gerilimin yönü değişirse ısınma-soğuma yönü değişir, yani ısınan taraf soğur soğuyan taraf ısınır.

Peltier kullanımında dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Buzlanmaya elverişli olduğu için elektronik parçalarla bire bir temasından sakınınız. Soğuk olan yüzeyin soğukluğunu arttırrmak için, ısınan yüzeyin soğutmasının iyi yapılması gerekmektedir. Kullanılan güç kaynağının, peltiyerin gücünden biraz fazla olmasına özen gösteriniz.

Ülkemizde peltier fiyatları çok yüksek değildir. Bu nedenle kullanım alanları genişletilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here