Arabesk rap buluşması olarak adlandırabileceğimiz Reynmen – Derdim olsun ile mükemmel bir çıkış yapmasına rağmen ne youtube’da ne sosyal medyada ismini unutturmayacağa benziyor. “Azrail seyre dursun, Tanrı vurdu saza” dizeleri ile bütün ilgiyi üzerine çeken nam-ı diğer Yusuf Aktaş bu dizelerle Allah’a isyan mı ediyor yoksa başka anlamlar mı taşıyor gibi tartışmalar bitmek bilmiyor. Gelin hep beraber bu dizeler ile neyi anlatmak istediğini inceleyelim.

Öncelikle ülkemizde metaforun anlamı ve gerçekten ne olduğu bilinmediği için din ile bütünleştirilen bazı cümleleri kavrayamıyoruz. Burada aslında tartışılacak kesinlikle bir şey yok. Güzel bir metafor örneğinin yanı sıra kulağa hoş gelsin diye amaçlanan güzel bir dize oluşturulmuş. Tanrı vurdu saza diyen kişi sanatçı olunca bütün dindar geçinenler sanatçıyı suçlayabilir. Fakat kimse “ene-l hak!” diyen Hallâc-ı Mansûr için ya arkadaş adam ben yaratıcıyım diyor şirke gitmiştir demiyor. Üzerine binlerce yazılar yazılıp aslında orada farklı bir şey demek istediğini fln iddia edebiliyor. Ha şimdi diyeceksiniz ki ya arkadaş sen dinsiz misin inanmıyor musun? Tabii ki inanıyorum. Ama tanımadığınız bir kişinin kullandığı metaforu kabul edip, bir sanatçıyı sırf sanatçı diye söyledikleri ile suçlayıp metafordur dahi demeden hakkında konuşanları doğru bulmuyorum…

Tabii ki ne amaçla kullanıldı bu dizeler en iyi anlatacak kişi Reynmen’in kendisi fakat bazı şeyleri yargılamadan düşünmek gerekiyor. Amaç ne?

Reynmen burada arabesk-rap ‘in sınırlarını zorladığı ve konuyu daha zirveden inceleyerek daha da mağduru oynamak istemiştir. Bana göre kategorisinin en kalitelisini de yapmayı başarmış değerli bir sanatçıdır diye düşünüyorum. Özellikle yeni nesile hitabetse de kullandığı mükemmel metaforlar ile bütün ilgiyi kendi üzerine toplamayı başarmış ve konu hakkında detaylı açıklama yapmayarak gizemli havasından da hiç ödün vermiyor. Kendisini bizzat tebrik etmek isterim.

Yazımı Immanuel Kant’ın “Bilim düzenlenmiş bilgi bütünüdür. Bilgelik ise düzenlenmiş yaşamdır.” Sözleriyle bitiriyor ve bilgi ile bilimle kalın.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here