Seo: arama motoru optimizasyonu olarak kısaca tanımlanan webmasterların en çok kullandığı kelimedir. Kelime anlamını neredeyse bilmeyen kalmadı fakat kütüphane kategorimizde yer aldığı için ne olduğunu belirtmeden geçmek hata olur diye düşünüyorum.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) tam manası ile ne demektir ve nasıl yapılır?

Arama motorları (en önemlileri google, yandex) web sitelerinin kelime bazlı analizlerini yaparak sıralamaya dahil etmesi olayına SEO demek daha doğru olur. Tabii ki bu kelimeye basit anlamlar yüklemek sabit anlamlar yüklemekte doğru değildir. En iyi anlaşılır şekilde tanımlamak gerekirse arama motorlarının isteklerini kayıtsız şartsız yerine getirdiğinizde SEO yapmış olursunuz. Kendi içinde ayrılan SEO diğer konularımız olan iç seo ve dış seo kavramları ile daha da iyi anlayacağınıza eminim.

Değişken bir yapısı olmasının sebebi en iyi şekilde ziyaretçisine en doğru bilgiyi sunmaya çalışmalarından kaynaklanmaktadır. Tabii çıkar ilişkisinde olduğu yapıları gözardı ettiğimizde bu tanım doğru olacaktır. Örneğin bir kaç yıl öncesine kadar arama motorları için içerik sayısı çok önemli iken şuan içerik kalitesi, gelen ziyaretçilerin sitede kalma süreleri, içeriğin arama sonucuna ne derece hizmet ettiğini gibi detaylar göz önünde bulundurulmaktadır. Eskiden illegal yollarla alınan backlinkler site için bulunmaz bir nimetken şu aralar illegal yöntemlerle sitenizi arama motorlarından sildiren bir hale geldi.

Kısacası SEO arama motorlarının isteklerini yerine getirmektir demek en doğrusudur.

SEO nasıl yapılır?

Bu konuya kısaca deyinip detayları diğer makalelerimizde bulacaksınız. Yani iç seo ve dış seo kavramlarını tam anlamı ile öğrenmelisiniz. Bunun dışında basit düzeyde anlatacak olursak, site başlığınızın kalitesi ve içeriğinize uygunluğu, kullanılan media içeriklerinin özgünlük oranı, içerik kaliteniz, description ve keyword ayarlamalarını en iyi şekilde yapmalısınız. Ayrıca önemsiz gibi görülen bir diğer detayda kullanacağınız tasarımın özgünlüğüdür. Tasarımınız ne derece özgün ve hızlı ise o kadar iyi bir SEO ile işe başlamışsınız demektir.  Alan adının SEO’ya katkısı konumuzda da SEO konusunda önemli bir detayı incelemiştik lütfen o konuyuda bir gözden geçirin. Bu bahsettiğimiz konular yeni açtığınız bir sitenin SEO uyumu açısından önemli sağlam temeller atmanızı sağlar. Tabii link yapısını da unutmamak gerekir. Eşsiz ve mantıklı link yapıları ile arama motorlarında üst sıralara yükselmeniz mümkündür.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here