Trafikten çekme belgesi almak için yapılması gerekenler nelerdir? Neden araçlar çekme belgeli yapılırlar? Çekme belgeli bir araç nasıl trafiğe çıkarılabilir?

Trafikten çekme belgesi alınmasının bir çok sebebi olabilir. Şuan ki koşullarda trafikten alınan çekme belgesinin genel amacı; yeni çıkan kanuna göre 20 yaş altı araçların trafikten kaldırılması adına devlet tarafından yapılan ötv indirimi adına yapılmaktadır. Sıfır km araç alacaklar ötv indiriminden yararlanmak için çekme belgeli araçları üzerine alıp belgelendirdikten sonra ötv indiriminden yararlanıp yeni araçlarını alabilmektedir.

Trafikten çekme belgesi almak için yapılması gerekenler nedir?

Öncelikle trafikten çekilecek aracın üzerinde trafik cezası, motorlu taşıt verigisi gibi borçları kapatılmalı ve vergi dairesinden aracın borcu yoktur yazısı alınmalıdır. Tabi belirtmekte fayda var rehin gibi bir durumu varsa onlarda kaldırılmalıdır. Daha sonra EK-1 belgesi diye adlandırılan bir belge var sigortacılar tarafından dolduruluyor. Bu belge doldurulurken sigortacınızdan başvuru dilekçesini de doldurduktan sonra başvurunuz hazır hale gelmektedir. Genelde bu EK-1 formu 10-20TL gibi rakamlara hazırlatılmaktadır. Bu işlemleri de tamamladıysanız tek yapmanız gereken aracın plakasını söktükten sonra emniyete başvurmaktır.

Düzenli bir şekilde hazırladığınız dosya ile birlikte, araç sahibi değilseniz vekaletinizi yanında bulundurmalısınız. Eğer araç şirkete kayıtlı ise vergi levhası, imza sürküsü, ortaklık gazetesi, oda sicil kaydı gibi bazı evrakları da yanınıza alarak belgeleri teslim ediniz.

Sonuç olarak aracınız trafikten men edilmiş olacağı için artık trafikte yer almaması gerekiyor. Kısacası trafikte işlenebilecek herhangi bir suçta aracın sigortası olsa dahi hiçbir ödeme yapmayacak ve bütün suçlamaları kabul etmek zorunda kalacaksınız. Örneğin bir kazaya karıştınız, aracınızın plakası olmadığı için yani trafikten men araca binmekten direk suçlu sayılacaksınız. Trafiğe çıkmamanız ve ÖTV indirimi için alım yapan galerilere aracınızı uygun fiyatlara satabilirsiniz.

Trafikten çekilen araç nelerden muaf olur?

Trafikten aracı çektirince muaf olduğunuz tek şey yeni muayene masrafıdır. Muayene yaptırma zorunluluğu ortadan kalkıyor ve muayene yaptırmak için gerekli olan araç bakımlarından vs. kurtulmuş oluyorsunuz. Geri kalan borçlarınızı kapatmanız kesinlikle şart. Aksi takdir de aracı trafikten çektirme gibi bir şansınız da olmuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here