Bu gün Telegram’dan aldığım uyarıda Dünya’da son 72 saatte kullanımın 250 Milyon arttığı mesajı geldi. Telegram’ı tercih ettiğimiz içinde bir teşekkür mesajı aldık tabii ki…

Peki Neden Telegram?

Telegram’ın bir anda zirve yaptığı dünya ve hatta ülkemizde en çok merak edilen konulardan biri neden Telegram sorusu gündem oldu. Aslında Telegram’ın kullanım kolaylığı ve sosyal medya platformları gibi çalışması gibi bir çok özelliği nedeni ile tercih sebebi oldu.

Türkiye’de Telegram Neden zirve yaptı?

Yukarıda da bahsettiğim gibi sosyal medya gibi kullanılabilir olması Telegram’ı Türkiye’de sık kullanılanlar arasına soktu. Zaten daha önceden kullanılan ek uygulama olan Telegram ülkemizde bir anda ilk kullanılan uygulama halini alıverdi. Kullanmayan üyeler tarafından da bir anda kullanılmaya başlandı.

Telegram Güvenli mi?

Whatsapp uygulamasının son sözleşme isteği sonrası sorgulanan en önemli konu güvenilirlik oldu. Fakat Whatsapp dışında her uygulamanın zaten kabul ettirdiği sözleşmeyi sunan Whatsapp kullanıcılardan ters tepki alıp zirveyi diğer uygulamalara kaptırdı. Tabii bir çok kullanıcı kabul edip devam etse de çevrede en çok kullanılan uygulama tabii ki tercih sebebi olarak herkesin karşısına çıkacak. Kısacası Telegram’ın güvenilirliği konusunda en önemli faktör olan uçtan uca şifreleme özelliği kullanıcının özellikle seçmesi sonucu olan bir olay. Yani güvenilirliği tartışılır. Tabii ki siz bir ajan değilseniz ve gizlediğiniz bir çok şey var ve onları arkadaşlarınızla paylaşırken uygulama kullanmıyorsanız aslında çokta önemli bir faktör değil.

Telegram’ın avantajı nedir? 

En büyük avantajı bulunduğunuz bölgede, telefonunuzun konumunu aktif etmişseniz yakınlarda Telegram kullanan aboneleri ve oluşturulan grupları göstermektedir. Whatsapp özellikleri dışında var olan sosyal boyutu ise Telegramı daha avantajlı yapmaktadır.

Telegram kullanımı ve Whatsapp kullanımı hakkında tercih hangisi olmalı?

Aslında yukarıda belirttiğim gibi çok önemli bir unsur olmasa da tercihim Whatsapp tarafında. Hala popülaritesini yitirmiş bir uygulama değil. Fakat kullanım azalacağı ve hatta Türkiye’de neredeyse kullanılmayan bir uygulama olacağını söylemekte fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here