Öncelikle merhaba her webmasterın merak ettiği ve web sitenizi arama motorlarında üst sıraya çıkarmak için gerekli olan çalışmaya backlink çalışması diyoruz. Peki bu backlink çalışmasını ücretsiz yapmak mümkün mü? Tabii kısmı olarak ücretsiz yapabileceğiniz backlink çalışmaları bulunmaktadır. Bunlardan en önemlilerini aşağıda sırası ile vermeye çalışacağım.

Ücretsiz backlink çalışması nasıl yapılır?

Bu konuda en önemli kaynak sosyal medyadır. Tabii bilinenler dışında bir çok kaynak bulunmaktadır. Bu kaynağı sizlere sunmaya çalışacağım. Ama öncelikle nelere dikkat edilmesi gerekiyor onu incelemek gerekiyor. Benim sizlere vereceğim yöntemler garanti yöntemlerdir. Fakat kendi imkanlarınızla da yeni backlink kaynakları bulmanız mümkündür. Dikkat etmeniz gereken özellikler ise öncelikle alexa değeri yüksek siteleri bulmalısınız. Sonra PA ve DA değerlerini çek etmelisiniz. Eğer değerler yüksek ise çalışma yapacağınız alanları bulmuş olursunuz. Şimdi sırası ile populer olanları ve fazla bilinmeyen backlink kaynaklarını size sunayım.

  1. instagram : Yüksek değerlere sahip bir backlink kaynağıdır. Güzel bir sosyal medya kullanıcısıysanız instagram sitenizi üst sıralara taşımak için biçilmiş kaftan diyebilirim. Sitenizin içeriğine uygun bir sayfa ile profil ayarlarından websitenizin linkini girerek ücretsiz backlink almış olursunuz.
  2. facebook ve pinterest : instagram ile aynı şekilde ve aynı mantıkta kullanabileceğiniz ve ücretsiz sahip olabileceğiniz bir backlink yapısı oluşturabilirsiniz. Facebook için sayfa ve gruplar oluşturarak sitenizin değerini arttırabilirsiniz.
  3. Fazla bilinmeyen sosyal medya araçlarından mix.com , reddit gibi sosyal medya platformlarında da site değerinizi yükseltebilirsiniz. Bunun için google da “social media sites ” araması yapabilir ve bir çok sosyal medya kaynağına anında ulaşır ve her biri için backlink yapabilirsiniz.

Sosyal medya konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli husus, bilmediğiniz veya o üllkeden kullanıcı çekmek istemediğiniz sosyal medya platformlarından uzak durmalısınız.

Sosyal medya dışında kullanabileceğiniz bir çok backlink kaynağı daha bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi wordpress kurulu bloglardır. Bu konu belki de wordpress’in dikkatsizliği sonucu oluşan bir hatadır bilemiyorum fakat bir wordpress sitesi kurulduğunda ince ayar yapılmaz ise otomatik olarak birinci yorumu onaylanan maillerin sonrası otomatik onaylanmaktadır. Bir çok wordpress sitesi bulunan internette önce wordpress bloglar bulup onaylanabilecek güzel bir yorum yapıp, onaylandıktan hemen sonra aynı mail adresini kullanarak diğer yorumları yedirmeniz mümkün. Eğer ayar yapılmamış bir siteye denk gelirseniz yorumunuz otomatik onaylanır. Burada dikkat edilmesi gereken ise isim soyisim alanına keyword kelimenizi yazmanız ve web sitenizi girmeniz gerekmektedir. Otomatik onaylanırsa yeni backlinkiniz hayırlı olsun.

Yukarıda bahsettiğim sistemleri kullanan binlerce ücretsiz backlink kullanıcısı olduğunu belirtmem gerekiyor.

Tabii bunların dışında forumları unutmamak gerekir. Kayda değer forumlarda profil ayarları içinde hakkında kısmında site linkinizi keyword kelimenizi kullanarak verebilirsiniz.

Gelelim asıl önemli konuya… Burayı okumadan umarım rastgele backlink çalışması yapmazsınız….

Her backlink çalışması sitenizi yükseltmez. Hatta sitenize zarar bile verebilir. Sosyal medya üzerinden yapılan backlinklerden zarar görmezsiniz. Fakat her siteden backlink çalışması yapılmaz. Sitenin içeriğini tam olarak bilmeniz gerekir. Arama motorları politikalarına aksi davranışta olan sitelerden yapacağınız her backlink çalışması sitenize zarar verecektir.

Google’da “bookmarking sites” aramasını yapın ve kategorinize uygun siteleri seçip sitenizi ekleyiniz. Ücretsiz yükseltecek bir diğer sistemdir. Fakat burada seçilen bookmark sitelerinin iyi analiz edilmesi gerekir. Bir çok bookmark sitesi çöpe dönüşmüş durumdadır.

Ücretsiz blog oluşturma siteleri üzerinden pasan siteler oluşturup footer’da kendi kelimenizle backlinkinizi verebilirsiniz. En populer ve en sağlam yöntemlerden birisidir. Burada önemli olan nokta ise açtığınız blogu boş bırakmamanız ve gerçek bir siteymiş gibi içerik girmeniz fayda sağlayacaktır.

Şimdilik anlatacaklarım bunlardan ibaret arkadaşlar. İlerleyen zamanlarda konuya güncelleme yapabilirim takipte kalınız.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here