Web tasarımı, son kullanıcıya kolay ulaşılabilir, anlaşılır, istediğini sunmayı hedefleyen bir yapıya sahip olmalıdır. Tabii bu unsurları neye göre değerlendirmeniz gerektiğini, “Web sitesi tasarımı nasıl yapılır?” ya da “Web tasarımında nasıl başarılı olunur?” gibi sorular en çok merak edilen konulardır. Tüm bu soruların yanıtları ve hızlı bir şekilde web tasarımına başlamadan neler bilmeniz gerektiğini merak ediyorsanız yazımızı sindire sindire okumanızı tavsiye ederiz.

Web tasarım nedir?

Özel kodlama dilleri kullanılarak veya özel programlar ile görsel tasarlanan, son kullanıcının aradığına hitap eden ve işlemlerini online olarak hızlandırmasını sağlayan hizmetler bütünüdür diyebiliriz. Son kullanıcıya, internet tarayıcılar vasıtası ile teknik bir bilgiye sahip olmadan kolayca kullanmasını sağlamayı hedefleyen kişi de web tasarımcıdır.

Web tasarımında görselliğin öneminden çok kullanım kolaylığı daha önemlidir. Günümüzde görsellik kullanım kolaylığı ve kullanışlılığın önüne geçse de dünyanın önde gelen büyük web siteleri kullanım kolaylığı ve hız arttırma çalışmaları yapmaktadır. İnternet hızının artması web tasarımcıları büyük bir hataya yönlendirmiş ve internet hızına bağlı olarak hızlı açıldığı düşünülen tasarımlar yapılmaya başlandı. Tabii ki yapılması gerekenleri anlatırken sık yapılan hatalardan da bahsetmemiz gerekiyor.

Web tasarımı yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

Web tasarımı, içeriğe uygun renkler, okunma kolaylığı sağlayan fontlar, kullanıcıya aradığını veren içerikler gibi unsurlar dışında kullanımı kolaylaştıran menüler, bütün cihazlara uyumluluk gibi temel unsurlarda atlanmamalıdır.

Kullanışlı ve etkileyici bir web tasarımı yaparken uyulması gereken tasarım tavsiyeleri arasında hedef kitleden arama motoru optimizasyonuna (SEO), kullanılacak görselden daha ince detayı görsele vermeniz gereken isme kadar bir çok detay bulunmaktadır. Web tasarımında başarılı olmanın sırları ise sırası ile şu şekildedir.

Hedef Kitle Odaklı Tasarım

Hedef kitlenize uygun tasarım yapmak sitenize gelen ziyaretçi kitlenizi arttırırken aynı zamanda sabit kaliteli abonelere sahip olmanızı sağlayacaktır. Yapılan bir tasarımda renkleri, fontları, buton tasarımını ve basitlik derecesini seçilen kitleye göre yapmanızda fayda var. Renk düzeni için palet sitelerinden destek almanızı öneririm. Kendi kullandığım palet sitesi  ” Renk Paleti  ” ‘ni ziyaret etmenizi öneririm. Seçilen 2 renk ile site de kullanmanız gereken renkleri sizin için belirliyor ve görsel olarak basit bir tasarım üzerinde görebiliyorsunuz.

SEO dostu tasarım

Arama motorları optimizasyonlarına uygun olarak tasarımlar yapmak ve içerik girmek oldukça önemlidir. Arama motorlarından en populer olan google için içerikte önemli olan bilgileri kalın yazı ile belirtmek, başlığı kullanıcıyı kandırmayan içerikle alakalı başlıklar belirlemek, görselin özgün olması veya patentsiz olması, görselin isminin içerikle alakalı olarak seçilmesi, kopya içerikten çok özgün içerikler üretilmesi, backlink ile sitenizin kelime bazlı reklamının yapılması gibi kriterlerle SEO dostu tasarım yapmış olursunuz. ( SEO nedir? Nasıl yapılır? yazımızdan detaylı öğrenebilirsiniz.)

Responsive tasarım yapın.

Responsive yani mobil cihazlar da dahil bütün cihazlara uygun olması bir tasarıma sahip olmanız gerekmektedir. Mobil cihaz kullanımları da günümüzde zirve yaptığı düşünülecek olursa gerçekten çok önemli bir unsurdur. Bootstrap gibi özel frameworkler kullanarak ta hızlı bir responsive tasarım yapmanız mümkündür. İlerleyen yazılarımızda Bootstrap hakkında da dersler hazırlamayı düşünüyoruz. Takibi bırakmayınız.

Görsel ve font seçimine dikkat edin

Seçilen görsellerin özgün ve kullanılan cihaza uygun olarak çeşitli boyutlara sahip responsive görselleştirme teknolojisi kullanmalısınız. Yani upload işleminde örneğin 2000px – 1024px olan bir görseli upload ettiğinizde yazılımını onu çeşitli boyutlara göre upload yapması gerekmektedir. Bu konuda yapılmış en iyilerden birisi wordpress’tir. Yaklaşık 6 farklı boyutta görseli kaydedip, erişen cihaza göre görüntüleme yapmaktadır.

Aynı şekilde seçilen fontun mobil cihazlar dahil bütün cihazlarda ne kadar okunabilir olduğunu vs. kontrol etmeniz gerekiyor. Aynı zamanda kullanılan font rengi kolay okunabilirlik sunan renkler olması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here